خانه

اخبار: 

سایت جیت کان دو

سايت جيت کان دو
WWW.JKD-ESF.ir
ايميل سايت
Info@JKD-ESF.ir
تلفن تماس
09132028215
(استاد ابراهيمي)
کانال جیت کان دو اصفهان

آمار بازدید کنندگان

40امروزmod_vvisit_counter
62دیروزmod_vvisit_counter
423این هفتهmod_vvisit_counter
1915هفته گذشتهmod_vvisit_counter
5669این ماهmod_vvisit_counter
5189ماه گذشتهmod_vvisit_counter
376851کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 4 مهمان حاضر
آی پی شما :: 18.205.176.100
 , 
امروز : 02 شهریور 1398

دانشگاه هنرهای رزمی

مقاله شماره یک                 نگارنده : حمید ابراهیمی

سلام بر محققان رزمی :

آنچه در این مقاله میخوانید دستاوردی است بر اساس تلاش استوره های ورزشی ، مخصوصاً هنرمندان رزمی جهان ،که برای همه رزمی کاران کم و بیش شناخته شده هستند، همانند : بروس لی  ، جت لی ، جکی چان  ، اویاما ، جهان پهلوان تختی و ....

بروس لی                جت لی               جکی چان

اویاما                تختی

در این شماره و شماره های بعدی سعی بر این می شود که ارتباط آموزنده بصورت متقابل باشد به این صورت که در پایان سوالی مطرح میشود که در شماره بعدی ، پاسخ و راهنمایی شما میتواند ما را در این زمینه کمک نموده و ارتباط بصورت پویا و دو طرفه ( نویسنده و خواننده ) بر قرار گردد و همه خواننده گان از آن بهره مند شوند ( انشاءا...). امید است که خداوند نیز در این گام ما را مورد عنایت خود قرار دهد .

چنین شروع کنیم که : در این جهان هر پدیده پس از کشف بصورت مستمر ادامه داشته تا اینکه مکاشفین و محققین آن پدیده ، کلیه مطالعات و معلومات خود را جمع آوری و بصورت علم پدیده شروع به تدریس آن مینمایند ، تا جایی که محل مخصوص و مخاطبین مخصوص به خود پیدا کرده و بصورت کنونی یعنی دانشگاه و دانشجو درآید . حال این مسئله مطرح است: مگر جز این است که هنر رزمی خود یک دانشگاه است و دارای علوم مختلف!!!؟

و یک رزمی کار به دانستن کلیه این علوم رزمی نیازمند است!

به عقیده من شاید به آن دقت نشده و بیشتر بصورت سطحی با آن برخورد شده است.

بدون تردید از تئوری و فلسفه عمیق خود دور شده و بعنوان یک بازی و سرگرمی در آمده و متأسفانه توسط برخی افراد سود جو جهت حفظ منافع شخصی به کار گرفته شده است . بهتر است سخن کوتاه کرده و با حقیقت هنر رزمی بهتر آشنا شویم و گوشه ای از اسرار نهفته در این علم را خدمت علاقمندان رزمی ارائه دهیم .

ابتدا از در دسترس ترین موضوع آغاز کنم : « هنر رزمی » ، آیا ما واقعاً رزمی را هنرمندانه کار می کنیم ؟

در ادامه مطالب چگونگی تبدیل « حرکات رزمی » به «هنر رزمی » را مورد مباحثه قرار دهیم !

ابتدا باید بدانیم که هنر چیست؟ و هنرمند کیست؟

هنر نوعی ابتکار عمل است! و هنرمند فردی است که آموخته های خود را به عرصه عمل رسانده و در آن ذوق و خلاقیت پدید می آورد.

جمشید مشایخی  (بازیگر)           داوینچی  (نقاش)

تکرار و تمرین ایجاد خلاقیت میکند و موفقیت را به همراه دارد . خلاقیت بصورت ذاتی در وجود انسان رشد مییابد و هر چه میزان تمرینات پی در پی  و منظم و بر اساس تعلیمات پیش رود در شخص ابتکار ایجاد شده و به پیشرفت قابل ملاحظه ای منجر میشود . مسیر این پیشرفت کشف استعدادهای درونی خویش است . چنانچه از هنر یاد شد علم و اطلاعات فرد در زمینه خاص و تمرین عملی او منجر به رشد خلاقیت و استعدادهای ذاتی او شده و به مهارتهای خاصی در وی سبب میشود، این پدیده در وجود فرد عامل ظهور میکند واصولا خود، مربی خود خواهد بود ، این خصوصیت هنراست : آموزش داده نمیشود ، بلکه آموخته میشود !

در اینجا این سوال مطرح خواهد شد، آیا برای آموختن هنر رزمی نیاز به مربی یا استاد نیست ؟

بروس لی و مربی او، ایپ من

 

پاسخ اینکه هر مکتبی نیازمند معلم است و هر هنرجو نیازمند مربی ، زیرا بدون در اختیار داشتن علم ، جهت و مسیر مشخص نخواهد شد! پس یک استاد رزمی با ارائه تعلیمات به هنرجو مسیر حرکت را نمایان میسازد و حرکت در آن مسیر توسط هنرجو شرط لازم است و پیوند علم و حرکت ، خلاقیت را به همراه آورده و سرانجام آن کشف گوهر درونی خود است.

این طریقت همۀ اساتید برجسته رزمی است ولی به

واسطه تفاوت ذوق و سلیقه ، روشهای آنها متفاوت است !

ای علاقمندان به هنر رزمی توجه داشته باشید! گر چه

رزمی کار حرفه ای هستید، اگر هنرمندانه عمل نکنید

رشد و تکامل شما به کندی پیش خواهد رفت و حتی متوقف می شود.

از قالب ها خارج شوید و قالب ها را به شکل خود درآورید . این نتیجه هنرمندانه عمل کردن است. حرکات رزمی به خودی خود روحی نداشته و ناگزیر لذت و زیباییش را از دست خواهد داد . پس تلاش کنیم حرکات رزمی را به هنر رزمی تبدیل کرده و سپس آنرا آموزش دهیم .

در اینجا لازم به ذکر است که خلاق بودن شرط لازم هنرمند بودن است ولی کافی نیست چرا که هنر ابعداد گوناگونی داشته و با فطرت درونی انسان نسبت مستقیم دارد ، افکار خوب ، رفتار شایسته ، سخن پسندیده ، ادب ، پاکی ، شرافت ، احسان ، و ... کلیه صفات نیکو در هنرمند بودن شماست .

در نتیجه یک قهرمان رزمی باید یک پهلوان رزمی نیز باشد . مروت و جوانمردی هنر یک قهرمان است و میتواند او را به پهلوان تبدیل کند . انشاءا... در شماره بعدی علوم دیگری از این دانشگاه را مورد تامل قرار میدهیم و به مباحث فنی و تکنیکی نیز خواهیم پرداخت.

و من ا... توفیق.

سوال مقاله شماره یک : شباهت محتوایی در فیلم های اساتیدی همچون جت لی ، ئیپ من ، جکی چان و بروس لی در چیست ؟

بهترین پاسخ از طرف خوانندگان در شماره بعدی مجله درج خواهد شد .

ایمیل: آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید