خانه صفحه اصلی

اخبار: 

سایت جیت کان دو

سايت جيت کان دو
WWW.JKD-ESF.ir
ايميل سايت
Info@JKD-ESF.ir
تلفن تماس
09132028215
(استاد ابراهيمي)
کانال جیت کان دو اصفهان

آمار بازدید کنندگان

49امروزmod_vvisit_counter
55دیروزmod_vvisit_counter
145این هفتهmod_vvisit_counter
790هفته گذشتهmod_vvisit_counter
1617این ماهmod_vvisit_counter
2165ماه گذشتهmod_vvisit_counter
357787کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 13 مهمان حاضر
آی پی شما :: 52.206.226.77
 , 
امروز : 28 اسفند 1397
JKD-B-T.gif

بیوگرافی بنیانگذار سبک جیت کان دو در جهان

بیوگرافی بنیانگذار سبک جیت کان دو در جهان

جناب لی شیائو لونگ ( بروس لی ) متولد سال 1940 میلادی در شهر سانفرانسیسکو؛ کسی بود که بعدها انقلاب بزرگی در عالم هنرهای رزمی ایجاد کرد. او که اصلاً از سوی مادر از ترک های ایرانی تبار اهل قفقاز بود و از طرف پدر جزو مهاجرین ترکستان شرقی بود که سالها پیش نسل های گذشته آنها به ایالت کانتون چین فعلی مهاجرت کرده بودند، از کودکی توسط پدر هم با هنرهای رزمی (این میراث کهن اقوام هویی یا به عبارتی دیگر مسلمانان ترک تبار چین فعلی) آشنا بود و هم با اپرای چینی و سینمای آن روز هنگ کنگ بزرگ شده بود. بروس لی پس از طی سنین طفولیت با ذوق و علاقه فراوانی که به هنرهای رزمی داشت توانست با برقراری ارتباط با اساتید بزرگی که بسیاری از آنان همچنان گمنام مانده اند در این هنرها با سن پایین به استادی برسد.

او پس از دوران نوجوانی و با سفارش خانواده برای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه اش، فلسفه، به آمریکا مهاجرت کرد. پس از ورود به امریکا، جهت امرار معاش مجبور شد برای آنکه به شغل های پستی مانند ظرف شویی یا گارسنی (که 3-4 ماه ابتدای ورود خود را به آنها مشغول بود) روی نیاورد، تدریس هنرهای رزمی را آغاز کند. نتیجه این کلاس ها پرورش بیش از 300 الی400 نفر درکلاسهای عمومی شد که خشم گروههای رزمی قبل از خود در آمریکا را برانگیخت. این ناراحتی ها به گونه ای بود که یکی از اساتید رزمی آن روز امریکا ( وانگ جک من ) او را به مبارزه ای دعوت کرد که تنها تماشاچی آن همسر باردار بروس لی بود. پس از هشت دقیقه مبارزه نفس گیر و درحالیکه از لحاظ جسمی و روحی شدیداً متألم شده بود، مبارزه را با پیروزی به پایان رساند بگونه ای که از آن پس با تدریس او مخالفتی از سوی انجمن های رزمی مقیم آمریکا صورت نگرفت. این موضوع او را خوشحال نکرد بلکه سبب شد با نگرشی نو به هنرهای رزمی، تحولی در پایه و اساس آن به وجود آورد. این تحولات را پس از تدوین به صورت سبکی به نام «جیت کان دو» یا «راه مشت بازدارنده (مداخله گر)» نام گذاری نمود. شاگردان بروس لی که قبلا با آموزش های سنتی او خو گرفته بودند، بعضاً در همانچه که می دانستند باقی ماندند و بعضی دیگر با غفلت از اصل آموزش های جدید، مسیرهایی انحرافی را در آموزش ادامه دادند. این موضوع سبب شد تا بروس بطور کلی بسیاری از آنان را ترک کرده و تنها با تعداد محدودی که حدود شش نفر بودند، کار آموزش جیت کان دو را بطور خاص پیگیری نماید.

این اتفاقات درست پس از بازگشت او از امریکا به هنگ کنگ و ایجاد تحول عظیم در سینما به سبب فیلمهای زیبای رزمی او بوده است. انتقال خاص هنر رزمی توسط بروس لی به افراد خاص و محدود، باعث شد تا تنها آموزه هایی از آن هنر ناب در سطح جهان و آن هم بصورت مخفی و بطور بسیار محدود تعلیم شود. این امر فقط در ایران بصورت گسترده و با بیان بعضی از آموزه های او، از سال 1359 توسط استاد میرحسن کوه کمری تعلیم شد.